„Wielkopolska w naszych sercach”

Category: z dnia na dzień Published: Wednesday, February 20 2019 Print Email

Wanda Skalska

Pełny tytuł publikacji z płytą CD, opublikowanej przez Akademicki Klub Obywatelski im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, to „Wielkopolska w naszych sercach. Śpiewnik na 100-lecie odzyskania Niepodległości Polski i 100-lecie wybuchu Powstania Wielkopolskiego”.
Rzecz zaprojektował, dokonał wyboru utworów i wprowadzeniem opatrzył prof. Stanisław Mikołajczak.

Społeczeństwo Poznania i Wielkopolski, wspierane przez patriotów z całej Polski, podziękowało powstańcom wielkopolskim za ofiarę ich krwi, trudu i życia, budując w 1932 roku w Poznaniu na dzisiejszym placu Adama Mickiewicza monumentalny Pomnik Wdzięczności – symbol polskich dążeń niepodległościowych i Woli Wielkopolan o przywrócenie polskiej państwowości. Został on zniszczony przez niemieckich najeźdźców na początku okupacji – wspomina we wstępie prof. S. Mikołajczak, notując dalej: (…) W 2011 roku powstała inicjatywa odbudowy tego pomnika w nowym miejscu, gdyż dawna lokalizacja została zajęta przez inne monumenty historycznej pamięci. Społeczność skupiona w Akademickim Klubie Obywatelskim im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego postanowiła wydać śpiewnik „Wielkopolska w naszych sercach”, a cały dochód ze sprzedaży płyty dołączonej do śpiewnika – z pieśniami i piosenkami poświęconymi powstańcom wielkopolskim oraz promowaniu naszego miasta i regionu – przeznaczyć na odbudowę Pomnika Wdzięczności. Autorzy, kompozytorzy i wykonawcy, do których w tej sprawie się zwróciłem, zaakceptowali tę decyzję. (…) Prezentujemy utwory w tonie podniosłym, uroczystym, ale też pogodnym i żartobliwym, aby przybliżyć codzienność bohaterów. Wyboru pieśni i piosenek dokonałem spośród utworów wykonywanych dawniej, które warto przypominać oraz stworzonych ostatnio na 100-lecie odzyskania niepodległości, które warto poznać i upowszechniać.

Śpiewnik utrwala zapis szesnastu utworów. W siedmiu przypadkach autorką słów jest Teresa Tomsia, w dwóch przypadkach Grzegorz Tomczak, po jednym tekście napisali Lech Konopiński, Leszek Czajkowski, Juliusz Kubel, Kajetan Pyrzyński i Wojciech Kejne. W dwóch przypadkach nie udało się ustalić autorstwa.

Muzykę komponowali: Mariusz Matuszewski (dziesięć utworów), Henryk Kuczyński, Józef Kowalonek, Włodzimierz Korcz. Opracowywali: Andrzej Perkman, Władysław Ikslakos, Marcin Frankowski i Julian Kwiatkowski.

Wykonawcy: Rafał Korpik – bas, Michał Marzec – tenor, Marek Szymański – tenor, Jaromir Trafankowski – baryton, Marta Matuszewska – sopran. Solistom towarzyszy Reprezentacyjna Orkiestra Sił Powietrznych Kraju pod batutą mjr. Pawła Joksa i Zespół wokalny – przygotowanie Edyta Muchowiecka, kapela Zza Winkla z Nowego Tomyśla pod kierunkiem Bogdana Górnego w składzie: Andrzej Bobkiewicz, Włodzimierz Ciesielczak, Krzysztof Droździk, Karol Hołod, Józef Kowalonek, Paweł Kuleszewicz, Jerzy Stankiewicz, Tadeusz Wittchen oraz Leszek Czajkowski i Paweł Piekarczyk z Warszawy.

Nadto warto dodać, iż współwydawcą jest MJP Drukarnia Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością S. K, zaś wsparcia finansowego udzieliły Fundacja Enea, Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne i Polska Spółka Gazownictwa.

Cegiełka na odbudowę Pomnika Wdzięczności w Poznaniu, AKO, nr konta WBK: 1476 0000 0001 1655 1881 – z dopiskiem: Płyta.

„Wielkopolska w naszych sercach. Śpiewnik na 100-lecie odzyskania Niepodległości Polski i 100-lecie wybuchu Powstania Wielkopolskiego”, Akademicki Klub Obywatelski im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, Poznań 2018, str. 42

Wanda Skalska