"Topos" nr 5 - 2012
Zakres znaczeniowy pojęcia topoi nie mija się z toposem. Tu akurat na celowniku poezja w jej najgłębszych pokładach i twórczej tajemnicy. Wyodrębniony blok startuje poematem "Topoi" Wojciecha Kudyby, którego pierwsze wersy brzmią: Poezja jest tym, co nas spotyka./ Poezja jest tym, co nas spotyka w języku./ Poezja jest spotkaniem w mowie.// Jak nazwać to, co na nas trafia w słowach?/ W mowie natrafia nas wypowiedziane./ W słowach natrafia na nas niewysłowione.
Do poematu odnosi się A. Gleń ("Świat to za mało..."). Dalej W. Gawłowski (Kilka przypuszczeń o poezji"), A. Nowaczewski ("Zapiski dyletanta"), J. Jakubowski ("Aleje wolności"), K. Kuczkowski ("Kładka. Dwanaście notatek o poezji"), W. Kass ("Pisząca ręka. Zapiski"), P. Dakowicz ("Nowoczesność schizofreniczna. Notatki do nienapisanego eseju") i ponownie A. Gleń ("Jestem [w] literaturze"). Blok "Topoi" domykają wiersze wymienionych.
To nie jedyne wiersze w tym numerze. Bo jeszcze z poetyckimi utworami są tu Tymoteusz Karpowicz, Jerzy Grupiński, Ewa Świąc, Jerzy Suchanek, Barbara Siemianowska, Marta Stępniak i Stefan Rusin.
Proza? Trzy opowiadania Mieczysława Machnickiego.
Bogato prezentuje się dział esejów, szkiców i przyczynków krytycznych:
Jacek Salij OP "Dziwne pogranicze między dobrem i złem",
Jan Stolarczyk "Nota edytorska (do wierszy T. Karpowicza)",
Kazimierz Nowosielski ">Kazaniasejmowe< (w czterechsetlecie śmierci Ks. Piotra Skargi)",
Wojciech Kudyba "Mejl do Barbary Gruszki-Zych (o troskliwości)",
Artur Fryz "Krytyk wobec Innego. Na marginesach książki Wojciecha Kudyby Wiersze wobec Innego)",
Grzegorz Kociuba "Pochwała latawca" (o Placach zabaw ostatecznych Przemysława Dakowicza),
Anna Legeżyńska "Ślady biednych ludzi" (o Wierszach poprzednich i ostatnich Jarosława Zalesińskiego),
Bartosz Suwiński "Odwijanie zwoju bycia. Notatki o wierszach Adriana Glenia".
W dziale "skrytka pocztowa" Bogusława Latawiec z tekstem "Julian Przyboś, Tymoteusz Karpowicz i..."
A w "teologii poetów" jak zwykle Zofia Zarębianka, tym razem analizująca wiersz Czesława Miłosza w szkicu "Jasności promieniste między romantyczną konwencją a autentycznym doświadczeniem duchowym".
Naturalnie u końca numeru recenzje. W sumie omówiono tu przeszło dwadzieścia nowych książek - autorów w rozmaitym stopniu znanych, ale też i debiutantów.
Ostatnich kilka stron poświęcono publikacji wierszy lauretów VII Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego "Struna orficka" im. Wojciecha Bąka.
W zeszycie znajdziemy też cztery strony na kredowym papierze - ze zdjęciami upamiętniającymi galę przyznania Nagrody Poetyckiej im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego ORFEUSZ - za najlepszy tom poetycki roku 2011. Przypomnijmy: po raz pierwszy przyznanego ORFEUSZA otrzymał Krzysztof Karasek za zbiór Wiatrołomy (omówienie tego zbioru znaleźć można na naszym portalu w dziale "port literacki"). Uroczystość miała miejsce w Leśniczówce Pranie w lipcu tego roku.
Ważnym elementem wydarzenia było odsłonięcie pomnika K.I. Gałczyńskiego, którego autorem jest Gracjan Kaja. Jak wygląda pomnik? Zero monumentalizmu. Przedstawia poetę siedzącego w zamyśleniu, boso, na starym pniu świerka.