Wiosenna „Prowincja”

Category: z dnia na dzień Published: Sunday, 31 May 2020 Print Email

Ostatnimi tygodniami mocno dał nam w kość koronawirus, również w sferze kultury. Psując szyki na rozmaite sposoby – nie omijając wydawnictw książkowych oraz pism. Pierwszy tegoroczny numer (1 [39] 2020) kwartalnika społeczno-kulturalnego Dolnego Powiśla i Żuław „Prowincja” powinien był się ukazać dwa miesiące temu. Ale najważniejsze, że – choć z opóźnieniem - jednak jest. Przypomnijmy: periodyk ukazuje się dzięki staraniom Stowarzyszenia Inicjatyw Obywatelskich TAKA GMINA w Sztumie. Wsparcia finansowego udzielił Samorząd Województwa Pomorskiego w ramach programu „Rozwój Kultury w województwie pomorskim w 2020 roku”, a także J. Szarycki Prezes Zarządu Fobos Invest. Okładkę na froncie zaprojektował artysta plastyk Mariusz Stawarski. Natomiast trzecią i czwartą stronę okładki wypełniają reprodukcje prac plastycznych Martyny Baranowicz – o twórczości której pisze Michał Laskowski w ‘Galerii Prowincji’ („Martyny Baranowicz >włamanie się do struktury widzialnego<”.
A co jeszcze w wiosennej „Prowincji”? Między innymi:

‘Poezja’: Borys Barfeld, Nina Jurewicz.

‘Proza’: Krzysztof Bochus „Boski znak”; Tomasz Wandzel „Chłopiec z Kresów”; Piotr NapiwodzkiWilhelm z Modeny w podróży, część 8”.

‘Esej’: Andrzej C. Leszczyński „Okruchy”; Andrzej KasperekWincentego Pola relacja z podróży po Żuławach”.

‘Wspomnienia katyńskie’: „Nie wolno uczestniczyć w kłamstwie” – z profesorem Marianem Szarmachem rozmawia Adam Langowski; „Spojrzeć w twarz Katyniowi” – z Elżbietą Rozkwitalską rozmawia Adam Langowski; „Dziadek nigdy nie poznał najmłodszej córki” – z Wandą Makarą rozmawia Julia Kaczmarczyk; Leszek Sarnowski „Ze szkoły do katyńskiego lasu”.

‘Wędrówki po prowincji’: Izabella Nierojewska-Driemel „Wiatraki moich marzeń”; Mariusz Wiśniewski „Żywy skansen architektury drewnianej w Żuławach i Drewnicy”; Wiesław Olszewski „Ceglana zagroda”; Krystyna Błaszczyk-Ryszkowska „Zaczęło się od komisji opieki nad książkami”; Alicja Łukawska „Z ‘Córką organisty’ w Markusach”; Stanisława Wojciechowska-Soja „Homo viator utrudzony i radosny wędrowiec”.

 ‘Na tropach historii’: Grażyna Nawrolska „Odkrywanie Prabut”; Bogumił Wiśniewski „Fresk z kwidzyńskiej katedry”; Łukasz Rzepczyński „Dąb Cesarza. Przyczynek do dziejów Placu Plebiscytowego w Kwidzynie”.

‘Rozmowy’: „Miłość od pierwszego dźwięku” – z Kacprem Smolińskim, muzykiem grającym na harmonijce chromatycznej, rozmawia Wacław Bielecki; „W literaturze zawsze i wszystko jest możliwe” – z Marcelem Woźniankiem, pisarzem, rozmawia Adam Kamiński; „Z noże na Latarni” – z Lechem M. Jakóbem, pisarzem, redaktorem naczelnym portalu: pomorski magazyn literacko-artystyczny >Latarnia Morska<” rozmawia Artur D. Liskowacki.

‘Prowincje bliskie i dalekie’: Krzysztof Czyżewski „Notatki słów i obrazów (10)”; Paweł Zbierski „Dziennik kataloński (7)”.

‘Muzyka’: Wacław Bielecki „Zapiski melomana”. 

‘Magiczna prowincja’: Michał Majewski „Rodowo wioska sztuk i cudów”.

‘Okiem fotosnajpera’: Piotr Opacian „Żurawie”.

‘Recenzje’: Andrzej Kasperek „Świadectwo urodzenia” (Jerzy Bander Urodzony na Gestapo); Janusz Ryszkowski „Lektury na czas epidemii” (Andrzej Zubkowicz W uchu pamięci, Emil Klingenberg Moje wspomnienia, Michał Aleksander Majewski Zanckula, Zbigniew Chojnowski  Aktorstwo. Z dziennika Witolda Sulkowskiego, Lech M. Jakób Zjadacz książek).

Kwartalnik, poza lokalną dystrybucją, dostępny w sprzedaży wysyłkowej (This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.).


Informacje o zawartości wcześniejszych numerów dostępne w dziale 'przybliżenia periodyków'