41. Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. J. Śpiewaka i A. Kamieńskiej w Świdwinie

Категория: z dnia na dzień Создано: 19.11.2010 Опубликовано: 19.11.2010 Печать E-mail

16.11.2010 r. Podkowa Leśna. Od lewej: Jerzy Górzański, Piotr Müldner-Nieckowski, Marian Wiszniewski i Lech M. Jakób16 listopada, w Podkowie Leśnej, zebrało się jury 41. Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Jana Śpiewaka i Anny Kamieńskiej, by ustalić rozdział nagród i wyróżnień. W skład tegorocznego jury weszli: Piotr Muldner-Nieckowski, Jerzy Górzański, Lech M. Jakób i Marian Wiszniewski (organizator i sekretarz konkursu). Po rozpatrzeniu blisko 200 zestawów przyznano nagrodę główną, trzy równorzędne wyróżnienia I stopnia oraz sześć równorzędnych wyróżnień II stopnia. Oprócz tego komisja postanowiła przyznać dziewięciu autorom tytułu "Nominowanego".

Zestawy wierszy (minimum 5 utworów) nadeszły z całego kraju - m. in. z Koszalina, Katowic, Gorzowa Wielkopolskiego, Myszkowa, Warszawy, Piekar Śląskich, Łodzi, Sochaczewa, Zabrza, Jastrzębia Zdroju, Miastka, Deszczna i Olsztyna.

Uroczyste wręczenie nagród i wyróżnień nastąpi 27 listopada na Zamku w Świdwinie. I po tym terminie podamy na portalu pełną listę nagrodzonych, wyróżnionych, a także nominowanych.
Konkurs, jeden z najstarszych i najbardziej prestiżowych w kraju, przeznaczony jest dla poetów wstępujących, to jest nie zrzeszonych w Związku Literatów Polskich lub Stowarzyszeniu Pisarzy Polskich, a też nie spełniających warunków kwalifikujących ich do przyjęcia w szeregi ZLP lub SPP - niezależnie od miejsca zamieszkania. Jak dobrą rękę miał w minionych latach Świdwin, świadczą nazwiska autorów - na on czas mało znanych, dziś nierzadko uznanych, a nawet głośnych. Pośród laureatów nagród głównych czterdziestolecia znaleźli się m. in. Andrzej Turczyński, Adam Ziemianin, Janusz Adam Kobierski, Piotr Sommer, Waldemar Mystkowski, Marzena Bogumiła Kielar, Cezary Domarus i Ela Galoch.

Program finału 41. Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. J. Śpiewaka i A. Kamieńskiej jest bogaty. Zaczyna się się 26 listopada (sobota) o godz. 12.00 turniejem recytatorskim "O Złoty Szczebel Baszty". O godz. 17.00 w czytelni biblioteki odbędzie się otwarte spotkanie z jurorami konkursu ("Ścieżkami wspołczesnej poezji Jana Śpiewaka, Anny Kamieńskiej i Stanisława Misakowskiego"), natomiast o godz. 16.30 wystawa malarstwa surrealistyczno-sakralnego Macieja Stachowiaka.
27 listopada (niedziela), po mszy w Kościele Mariackim (w intencji poetów i organizatorów konkursu) o godz. 9.00 - trzy godziny później - odbędzie się warsztatowe spotkanie poetyckie z jurorami. O godzinie 15.00 na dziedzińcu zamkowym przewidziano turniej strzelecki (łuk i kusza) dla poetów - o tytuł rycerza i damy strzały i pióra zamku świdwińskiego. I wreszcie kulminacyjna impreza na sali rycerskiej: turniej jednego wiersza tegorocznych laureatów (czyta Mirosław Kupiec), koncert muzyczny zespoły "J.S. Kwartet", ogłoszenie wyników tegorocznej edycji konkursu, wręczanie nagród. Imprezę zamknie "Krąg poetycki" w baszcie zamkowej.

Tak wielkie przedsięwzięcie kulturalne nie mogło (nie może) obyć się bez mecenatów i organizatorów. W tym roku nimi są: Urząd Miasta Świdwin, Starostwo Powiatowe w Świdwinie, Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie, Katolickie Stowarzyszenie "Civitas Christiana" (Oddział okręgowy w Szczecinie), Miejska Biblioteka Publiczna im. J. Śpiewaka w Świdwinie oraz Świdwiński Ośrodek Kultury - występujący tu również jako glówny realizator.