„Artysta i Sztuka” nr 30

Категория: z dnia na dzień Опубликовано: 14.07.2019 Печать E-mail

Jest już osiągalny najświeższy, jubileuszowy numer pisma „Artysta i Sztuka”. „Artysta i Sztuka" to bogato ilustrowany magazyn dla artystów, kolekcjonerów i miłośników malarstwa, rzeźby, rysunku, fotografii i grafiki. Każdy numer zawiera około 120 stron artykułów, wywiadów z twórcami, oraz najświeższych informacji ze świata sztuki.

Na łamach kwartalnika „Artysta i Sztuka" przedstawiana jest twórczość polskich i zagranicznych artystów, objaśniających tajniki swojej pracy. Każdy artykuł wzbogacają barwne zdjęcia. W każdym numerze opisywane są najciekawsze kierunki artystyczne, zbiory kolekcjonerów oraz wywiady z ekspertami.

Magazyn dostępny jest w sieciach salonów Empik, InMedio, Ruch, w wersji elektronicznej przez e-kiosk.pl i e-gazety.pl, a także w sprzedaży wysyłkowej przez stronę www.artystaisztuka.pl. Nadto magazyn trafia do wybranych sklepów plastycznych oraz galerii w Polsce, gdzie kupić można również archiwalne wydania.

A co w jubileuszowym numerze? Między innymi:

Nina Kinitz: „Międzygatunkowe spotkania”
Sugestywne wizerunki zwierząt pędzla Petera Höhsla zaskakują precyzją ukazania szczegółów, a ich nietuzinkowe zestawienia z elementami martwej natury skłaniają do refleksji nad rolą przyrody we współczesnym świecie. W jego obrazach widoczna jest także przenikliwość w utrwalaniu cech osobowości zwierząt, które poznaje w trakcie międzygatunkowych spotkań, będących ważnym elementem procesu tworzenia.

Justyna Stasiek-Harabin: „W tajemniczym ogrodzie”
To będzie daleka podróż. Ścieżka biegnie przez las, pośród traw i roślin, których liście połyskują w słońcu. Natalia Rybka nie poprzestaje jednak na afirmacji życiodajnej zieleni. Jej malarstwo zaprasza nas dalej, w stronę cienia, w najmroczniejszą część lasu i w głąb samych siebie.

Anna Białostocka: „Mroczne światy Damiana Leszczyńskiego
W 1453 roku florencki architekt i malarz, Leon Battista Alberti, opublikował krótki traktat dotyczący zasad nowego malarstwa zatytułowany Della pittura. Oprócz porad techniczno-dydaktycznych zaproponował tam definicję obrazu, która pozostaje aktualna również dziś. Alberti pisze, że dobry obraz ma być niczym okno, za którym rozpościera się widok na tyle intrygujący, aby zachęcić każdego do wyjrzenia przez nie, a nawet wyjścia na zewnątrz i zagłębienia się w przedstawiony świat.

Nina Kinitz: „Kolorystyczne interpretacje miejskich przestrzeni”
Jego obrazy zaskakują barwnymi akcentami – fluorescencyjnym oranżem, energetycznym fioletem i hipnotyzującym błękitem. Intensywne kolory wydobywają ze stonowanych krajobrazów Zurychu intrygujące detale lub rozlewają się po panoramach, nadając im unikalny nastrój. Akwarelowe pejzaże miast Wiktora Mielniczuka to subiektywne interpretacje przestrzeni, w których finezyjność łączenia barw idzie w parze z warsztatową sprawnością i znajomością architektonicznych niuansów.

Nina Kinitz: „Emocje zatopione w przestrzeni”
Malowanie stanowi dla niego równoległą czasoprzestrzeń, która dotyka codzienności w piękny, choć przejmujący sposób. Twórczość Bartłomieja Kotera łączy w sobie elementy hiperrealizmu, realizmu oraz impresjonizmu, lecz po wnikliwej analizie widzimy, że obrazy nawiązujące do różnych kierunków mają wspólny mianownik. Jest nim przyświecający artyście cel i zarazem największe wyzwanie – uchwycenie w istniejącym otoczeniu prawdy o ludzkich emocjach.

Justyna Stasiek-Harabin: „Artysta nienasycony. Stanisław Ignacy Witkiewicz
„Nie chcę już niczego, tylko być w zupełnej zgodzie ze sobą. Nie pragnę żadnych nadzwyczajności. Być sobą, tylko tym, czym się jest naprawdę. Nie tworzyć tych kłamliwych sobowtórów w obcych sobie sferach ducha”.

Beata Tarnowska: „James Whistler
Choć za kolebkę XIX-wiecznej sztuki uważa się Paryż, nie można pominąć innych istotnych stolic artystycznych – jedną z nich bez wątpienia był Londyn. W porównaniu do sztuki francuskiej nieco rygorystyczny, znajdujący się pod wpływem prerafaelitów tworzących zgodnie z założeniami praktycznie obcymi paryskim twórcom. Te dwa światy wzajemnie się przenikały, artyści mieli w zwyczaju udawać się w regularne podróże, wymieniać spostrzeżeniami z innymi malarzami, twórcami, wystawiać swoje prace w galeriach Europy. Wśród tych ciekawych postaci znalazł się również malarz amerykański, choć przez większość życia związany był ze sztuką europejską, a Londyn był dla niego miejscem najważniejszym – artystą tym jest James Whistler.

Justyna Stasiek-Harabin: „Muzeum Narodowe w Poznaniu”
Jedno z najstarszych, największych i najważniejszych muzeów w Polsce. W swoich cennych zbiorach posiada m.in. wyjątkową kolekcję prac Jacka Malczewskiego, „Grę w szachy” Sofonisby Anguissoli czy jedyny w Polsce obraz Claude’a Moneta. Zapraszamy na pasjonującą wycieczkę po Muzeum Narodowym w Poznaniu.

Marcin Kołpanowicz: „Katedra w ogniu”
Płonący krzyż w centrum metropolii – tak z lotu ptaka wyglądała stolica Francji w Wielki Poniedziałek 2019 roku. Potężny ogień trawił katedrę Notre-Dame de Paris i wydawał się nawet wzmagać, gdy lały się na niego strumienie wody ze strażackich sikawek. Najważniejszy symbol cywilizacji łacińskiej po północnej stronie Alp płonął nieprzerwanie przez 15 godzin. Ogromny słup czarnego dymu unosił się nad katedrą i odbijał w Sekwanie, a widok przewracającej się iglicy kościoła pozostanie na stałe w zbiorowej pamięci, podobnie jak ujęcia samolotów wbijających się w 2001 roku w wieże World Trade Center. Tym razem runęła wieża World Spirit Center.

Strona magazynu: www.artystaisztuka.pl

 

Informacje o zawartości wcześniejszych numerów dostępne w dziale 'przybliżenia periodyków'