"Bliżej Nieskończonego. Człowiek i krzyż. Eseje i wiersze", Księgarnia Świętego Wojciecha, Poznań 2007, str. 160

Категория: port literacki Опубликовано: 04.03.2010 Печать E-mail


Wanda Skalska

Konkursów poetyckich mamy w kraju mnogość, chyba kilka setek – wliczając w to lokalne, o zasięgu powiatowym lub miejskim. Lecz mało jest takich, gdzie poetyckie szranki przynoszą efekt w postaci publikacji zwartej. A jeszcze mniej książek pokonkursowych przygotowanych z głową i starannie.
Do takich rzadkich wydań należy niewątpliwie pozycja „Bliżej Nieskończonego”, opublikowana w roku ubiegłym przez Księgarnię Świętego Wojciecha w Poznaniu. Szyta, w twardej oprawie, na pięknym papierze, z rozumnymi wstępami poprzedzającymi dwa bloki tekstów. Dodajmy, że to już druga podobna edycja po zbliżonej z 2006 roku.
Omawiana książka jest rezultatem II Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego i Eseistycznego. Kapituła Konkursu w składzie ks. bp prof. Marek Jędraszewski, ks. dr Antoni Klupczyński, dr Ewa Najwer, Teresa Tomsia i Bożysław Walczak spośród przeszło 200 uczestników (którzy nadesłali 39 prac eseistycznych i 183 zestawów wierszy) zarekomendowała do druku utwory 25 autorów.
Jak podaje we wstępie ks. Antoni Klupczyński: „Poprosiliśmy ludzi pióra o podjęcie odpowiedzi na pytani: na czym ma polegać w kulturze dzisiaj odkrywanie wagi objawienia ukrzyżowanej Miłości? Jaką rolę może odegrać kult Chrystusa ukrzyżowanego w dialogu z kulturami i nowoczesnym światem?”

Esej jest formą niełatwą, wymagającą nie tylko opanowania sztuki wiązania słowa w sensowną całość, lecz i wiedzy, a i zdecydowanie samodzielnych przemyśleń.
Nagrodami i drukiem w kategorii eseju wyróżnieni zostali: Radosław Osiński (To co we mnie niezniszczalne trwa! Cierpienie w medialnej pamięci świata), Małgorzata Białecka (Pomost przerzucony przez Mertona), Paweł Grzesik (Horyzont), Tadeusz Mieszkowski (Człowiek i krzyż), Magdalena Strzałkowska (Człowiek i krzyż) i Rafał Jaworski (Krzyż, hierarchia i... miłość).
Część poetycką książki poprzedza refleksja Teresy Tomsi, pomysłodawczyni Konkursu. Notuje pod koniec omówienia nagrodzonych wierszy: „I tylko raz żyjąc, możemy zaufać, że 'Chrystus bez krzyża nie przychodzi', bez tajemnicy Zmartwychwstania, dzięki której próbujemy pojąć skomplikowanie świata. Co wynika z prawdy, jest jasne i czyste, prostuje pogmatwane ścieżki, porządkuje emocje, kieruje ku Nieskończonemu.”
Podobnie jak w kategorii eseju przyznano tu po trzy nagrody i wyróżnienia. Nadto uhonorowano drukiem trzynaście osób. Wymieńmy wszystkich z imienia i nazwiska, poczynając od nagród głównych: Barbara Buk, Małgorzata Lebda, Anna Pliszewska, Ewa Maria Brzoza Birk, Ela Galoch, Katarzyna Zychla, Diana Joanna Stafińska, Tadeusz Charmuszko, Wojciech Kudyba, Andrzej Talarek, Czesław Markiewicz, Teresa Pyc, Mirosław Pisarkiewicz, Juliusz Wątroba, Emil Biela, Leszek Wójcik, Andrzej Ziobrowski, Lucyna Kowaczyk-Szubel, Christian Medardus Manteuffel.
Wielu z wymienionych autorów to debiutanci, ale przynajmniej kilku ma już spory dorobek. Na przykład J. Wątroba, E. Galoch, W. Kudyba, czy M. Lebda i Cz. Markiewicz – utwory dwojga ostatnich publikowała też „Latarnia Morska”.
Jednym zdaniem wydawnictwo pokonkursowe to interesujące i takiej inicjatywie należy przyklasnąć. Mam tylko jedną uwagę. W tak poważnie zakrojonej książce aż się proszą noty o autorach. Czytelnik ma prawo wiedzieć z kim ma do czynienia. I nie idzie tu wyłącznie o zaspokojenie zwykłej ciekawości.


Latarnia Morska 2 (10) 2008