"Pomerania" nr 9 / 2012

Category: z dnia na dzień Created: Thursday, 13 September 2012 Published: Thursday, 13 September 2012 Print Email

Jest już dostępny wrześniowy numer miesięcznika społeczno-kulturalnego "Pomerania" - z kwartalnym, kaszubskojęzycznym dodatkiem literackim "Stegna" - nr 3 (25) 2012.
Bieżący zeszyt mocno naznaczyły teksty tyczące II wojny światowej - poczynając od materiału "Odchodzą świadkowie historii" Marka Adamkowicza (Żal, smutek, świadomość przemijania - tego właśnie doświadczyliśmy, otrzymując wiadomości o śmierci ostatnich pracownic Poczty Polskiej w Wolnym Mieście Gdańsku i ostatniego obrońcy Westerplatte.)

Następnie materiał Bogusława Berezy "Rok 1939 w Wejherowie" (Jak wyglądały przedwojenne miesiące w tym mieście? Czy jego mieszkańcy spodziewali się najgorszego, czy raczej do ostatniej chwili żyli nieświadomi zagrożenia? Jak sądzę, dobrym źródłem odpowiedzi na te pytania - chociaż na pewno nie wyczerpującym - jest zawartość "Gazety Kaszubskiej", która ukazywała się w Wejherowie do 31 sierpnia 1939 r.)

Dalej w najnowszym numerze piszą między innymi:
Jacek Borkowicz "Lniana suknia starożytnego ofiarnika" - cz. 3 (Sieć, nasiona maku i odcięta głowa... W tym odcinku przeczytamy o archaicznych pokładach świadomości, które można było odnaleźć w psychice XX-wiecznych Kaszubów, oraz o tym, co ich łączy z Udmurtami.)

Magdalena Kropidłowska publikuje rozmowę z Jerzym Jaszkem "To jest cholernie ciężka praca" (Ślusarz, który został światową gwiazdą musicalu. Zagrał u Polańskiego, ale nie występuje już w rodzinnym Bytowie.)

Marta Szagżdowicz "Na szlaku wspomnień" (Ulica Bogusławskiego, Owsiana, Szopy - to niektóre z miejsc, które łączy historia gdańskich Żydów. O ich obecności w mieście nad Motławą przypomniało Stowarzyszenie Praktyków Kultury, organizując 14 i 15 lipca grę miejską "Żydzi gdańscy - na szlaku wspomnień". Zaopatrzona w kartę gry i zestaw zagadek, ruszyłam w miasto...).

Red. "Swoje pokochajcie" (To tytuł projektu promującego pomorską sztukę sakralną, zarówno ludową, jak tę, w której można dostrzec inspiracje pochodzące ze sztuki ludowej. Przedsięwzięcie, realizowane wspólnie przez Nadbałtyckie Centrum Kultury oraz gdańskie oddziały Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego i Stowarzyszenia Twórców Ludowych, składa się z kilku wydarzeń kulturalnych odbywających się na terenie Gdańska.)

Tomasz Rembalski "Zapomniany artysta" (Jesienią 2012 roku minie 90 lat od chwili, kiedy artysta malarz Wacław Szczeblewski założył Pomorską Szkołę Sztuk Pięknych w Grudziądzu, którą w 1933 przeniósł do Gdyni. Z tej okazji Muzeum Miasta Gdyni oraz Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu zorganizowały okolicznościową wystawę pod tytułem "Wacław Szczeblewski. Artysta z Pomorza".)

Kazimierz Ostrowski "Tuchola legendarna i kaszubsko-pomorska".

Red. "Dobre praktyki" (W województwie pomorskim w latach 2009-2010 powstało osiem Lokalnych Grup Rybackich. Dość szybko nawiązały z sobą współpracę, tworząc nieformalną sieć LGR nazwaną Maszoperią Pomorskich Grup Rybackich. Termin "maszoperia" oznacza w języku kaszubskim spółdzielnię opartą na solidarności społeczności rybackiej.)

To tylko wybrane materiały z wrześniowej "Pomeranii". Nadto znajdziemy tu sporo tekstów wyłącznie w języku kaszubskim (w tym o pisarzu Janie Drzeżdżonie), felietonistów (Maria Pająkowska-Kensik, Tomasz Żuroch-Piechowski, Tómk Fópka i Rómk Drzéżdżónk), wszywkę edukacyjną „Najô Ùczba”, nie wspominając o stałych działach.

Bliżej o szczegółach na stronie www.miesiecznikpomerania.pl