Dzieło w dziele, czyli książka dobrze ubrana

Category: z dnia na dzień Created: Saturday, 21 November 2009 Published: Saturday, 21 November 2009 Print Email

Biorąc do ręki książkę, najpierw patrzymy na jej oprawę. Często to pierwsze spojrzenie sprawia, że chcemy mieć w domu właśnie książkę „dobrze ubraną”. Dzieło w dziele, czyli książka dobrze ubrana to hasło 18. Wrocławskich Promocji Dobrych Książek. Tegorocznym targom towarzyszyć zatem będą rozmaite działania podkreślające związek grafiki z tekstem.

Idealna okładka  powinna intrygować, prowokować, inspirować. Powinna  nawiązywać do treści książki, ale też sama w sobie powinna być dziełem sztuki. Wszak to ona właśnie  stanowi wizytówkę i zapowiedź słowa pisanego. Literatura i grafika – dwie jakże różne dziedziny, które w  edytorskim fachu powinny się  uzupełniać i wspierać. Projektując okładki, zawsze staramy się, żeby warstwa tekstowa była dopełnieniem warstwy graficznej, czyli np. ilustracji, fotografii, jeżeli takowa jest użyta – mówi Grzegorz Podsiadlik z agencji graficznej PARASTUDIO. Jego zdaniem obraz z tekstem muszą na samej okładce idealnie współgrać, dlatego  staramy się, żeby typografia była spójna z klimatem książki i okładki.  Trzeba  pamiętać, że w  tym przypadku tekst też jest grafiką i na nim może być oparty pomysł na okładkę. Specjalnie wyszukany krój pisma może nieść ze sobą  bardzo dużo informacji o stylu, powadze i emocjach przekazywanej treści – dodaje grafik.

Organizatorzy Wrocławskich Promocji Dobrych Książek zaplanowali kilka wydarzeń wspierających owo dzieło w dziele . Pierwszym z nich będzie wystawa okładek, która 25 listopada stanie na wrocławskim Rynku. A jest to wystawa nietypowa. Oprawy pozbawione zostaną warstwy tekstowej, informacji o tytule i autorze. Naszej ocenie poddana zostanie sama grafika. Jedynie w tle obrazowi towarzyszyła będzie miniatura przedstawiająca oryginalną okładkę. Zapraszamy również do Kawiarni Literatka, gdzie podczas trwania Promocji Dobrych Książek będzie można samemu ubrać dzieło, czyli zaprojektować okładkę do wybranej przez siebie książki. Na stolikach rozłożone zostaną  owinięte w szary papier woluminy oraz przybory do ich ozdobienia.
Zapraszamy na tegoroczne targi, w trakcie których poznamy „twarze” dobrych książek.

18. Wrocławskie Promocje Dobrych Książek
3-6 grudnia 2009r.
Stoiska: Muzeum Architektury, ul. Bernardyńska 5
Spotkania autorskie: BWA-Awangarda, ul. Wita Stwosza 32
Wystawa okładek: Rynek
Godziny otwarcia:
3.12.2009    14:00 – 19:00
4.12.2009    10:00 – 20:00
5.12.2009    10:00 – 18:00
6.12.2009     10:00 – 16:00