Kultura Koszalińska. Almanach 2009

Category: z dnia na dzień Created: Tuesday, 10 August 2010 Published: Tuesday, 10 August 2010 Print Email

To jedna z cenniejszych inicjatyw koszalińskiego środowiska kulturalnego: przybierająca formę almanachu dokumentacja najcenniejszych dokonań twórczych. Solidnie edytorsko i merytorycznie przygotowany tom obejmuje okres dwunastu miesięcy. I nie jest to - gdy o pomysł idzie - nowość. Bowiem realizowany jest konsekwentnie od lat pięciu. Rok po roku takie almanachy się ukazują z inicjatywy Rady Kultury przy Prezydencie Koszalina: w jednolitej szacie graficznej, z zachowaniem tej samej metody gromadzenia i prezentowania materiałów. Wydawniczego trudu podjęła się Koszalińska Biblioteka Publiczna. Kolegium redakcyjne stanowią: Jupi Podlaszewski (przewodniczący), Maria Słowik-Tworke, Jadwiga Koprowska, Anna Marcinek-Drozdalska, Andrzej Ciesielski i Małgorzata Kołowska (redaktor prowadzący).

Almanach podzielono na dziesięc tematycznych działów.

Są to: 1. Muzyka, 2. Teatr, 3. Literatura, 4. Sztuka i architektura, 5. Film, 6. Miscellannea, 7. Jubileusze, 8. Nasi w świecie, 9. Pożegnania, 10. Kalendarium. Każdy z działów ilustrowany jest głównie barwnymi fotografiami.

Przy tak bogatym i różnorodnym tematycznie zestawie nie sposób wymienić wszystkie prezentowane w almanachu materiały. Wymieniamy przykładowo kilka.

I tak w dziale muzycznym znajdziemy m. in. tekst Kazimierza Rozbickiego omawiający dokonania Filharmonii Koszalińskiej, przybliżenie Festiwalu Muzyki Polskiej oraz rzecz Sylwestra Podgórskiego "Jazzowa złota jesień" (V Hanza Jazz Festiwal).

Dział "Sztuka i architektura" przynosi materiały Ryszarda Ziarkiewicza "Zdzisława Pacholskiego heroiczne tu i teraz", Anny Mosiewicz "Leon Wyczółkowski w Muzeum w Koszalinie", tej samej autorki "Niezwykły świat. Wystawa rysynków i plakatów Statysa Eidrigeviciusa" oraz tekst Jadwigi Koprowskiej relacjonujący debatę "Czy w Koszalinie jest miejsce dla sztuki współczesnej?"

Natomiast w dziale poświęconym literaturze dominuje twórczość Andrzeja Turczyńskiego. Pisze o tym Ryszard Hetnarowicz, przybliżając nowe książki autora: Jawnogrzesznica i Pan (Wydawnictwo Polskiej Prowincji Dominikanów "W drodze", Poznań), Moskwa na krwi (Biblioteka Telgte, Poznań) oraz Uzurpacje. Eseje paraboliczne (Millennium, Koszalin). Dalej mamy omówienia dwóch nowych książek ks. Henryka Romanika Siostra. Wiersze o Edycie Stein oraz trzeciej części jubileuszowej trylogii Rok św. Pawła. Na koniec Krzysztof Gąsiorowski komentuje najnowszą książkę Ryszarda Ulickiego Płeć pisarstwa i inne opowiadania (epizody jako dowody pewnej naukowej teorii).

I jeszcze jedna ważna informacja. Jeśli ktoś, czytając co wyżej, poczuł niedosyt, może sięgnąć do rozszerzonej wersji almanachu w wersji elektronicznej. Dostępna jest na internetowej stronie www.biblioteka.koszalin.pl

"Kultura Koszalińska. Almanach 2009", Koszalińska Biblioteka Publiczna 2010, str. 184