Cymes edytorski Brakonieckich

Category: z dnia na dzień Published: Saturday, 20 February 2010 Print Email

Miłośników edytorskich cymesów ta książka zachwyci. Także nie będą  zawiedzeni zwolennicy aforyzmów i ... humoru rysunkowego.
Autorami "Habrakabry" są Hanna i Kazimierz Brakonieccy. Małżeński tandem "ukryty" też w tytule: Habra - Hanna Brakoniecka; Kabra - Kazimierz Brakoniecki. On dzieli się z czytelnikiem trzema setkami złotych myśli, ona komentarzem rysunkowym ich życia. Rozłamują książkę na pół - dochodząc do siebie "do góry nogami". Lub z przeciwnych stron okładek: przez co nie mamy tyłu i przodu publikacji, gdyż wszystko jest przodem.
Brzmi to dziwacznie, ale wygląda świetnie. Obrazki Hanny B., czasem przybierające formę minikomiksu obyczajowego, przesycone są ciepłem i dowcipną obserwacją. Aforyzmy Kazimierza B. urozmaica typograficzny taniec-łamaniec. A całość podana z wydawniczym smakiem i sporą pomysłowością. Nie wyłączając ciętych w twardych okładkach otworów kształtem przywodzących na myśl dziurki od klucza.
A zatem - podglądajmy, gdyż jest co.
Powiada Habra w dwuobrazkowej historyjce:
Kaziku, jak tak brzydko do mnie mówisz, to ja w końcu uczę się od ciebie i też zaczynam być taka okropna.
O nie, nie - odpowiada Kabra. - Jak ktoś zaczyna pisać to przestaje być miły. Zupełnie już inaczej patrzy na życie. Piszesz, to skończyła się miła Hania!
Bo - co z kolei znajdziemy pośród aforyzmów Kazimierza B, czyli Kabry - Człowiek jest zwierzęciem nieusprawiedliwionym.

Hanna i Kazimierz Brakonieccy "Habrakabra". Seria Biblioteki Borussii. Opracowanie graficzne Janusz Pilecki. Stowarzyszenie Wspólnota Kulturowa BORUSSIA, Olsztyn 2009. Str. 164