Poczta lyteracka (marzec) 2019

Category: z dnia na dzień Published: Sunday, 31 March 2019 Print Email

Jan Chrzan

Piotr D., Paryż (…) W czerwcu-lipcu ubiegłego roku pisałem do Waszego pisma z zapytaniem czy bylibyście Państwo skłonni sporządzić recenzje z dwóch moich książek dotyczących Zdzisława Beksińskiego. Jedną z nich były „Zmagania o Beksińskiego” a druga „Beksiński – Dmochowski. Listy 1999-2003”. Obie były wydane przez wydawnictwo MD. Jednocześnie poprosiłem wydawcę by wysłał Wam obie książki do sprawdzenia czy mogą one Państwa zainteresować i ewentualnego omówienia w Waszym piśmie. Od tego czasu minęło ponad pół roku. (…)

Szanowny Panie, dzięki za list przysłany tradycyjną pocztą (to dziś już rzadkość). Naturalnie pamiętam o naszym kontakcie sprzed kilku miesięcy. I podtrzymuję to, co wówczas napisałem. W ciemno obiecywać niczego nie mogę. A wspomniane przez Pana wydawnictwo MD jak dotąd książek nie przysłało. Czyli impas.


Dr Felicja B.-S. Nadeszły dwa teksty od Pani – ni to epistoły, ni to manifesty. Pierwszy zatytułowany ”Wielmożni literaci!”, drugi „Na ratunek polskości”. W tym drugi zauważa Pani m. in. 26.I.19 r. w Warszawskim Stowarzyszeniu Twórców Kultury ogłosiłam, iż powołuję Polską Radę Miłośników Literatury, piękny skrót PoRaMiLi, a więc - pora mili abyśmy coś dobrego zrobili tj. wzmogli kultywowanie języka i literatury Polskiej.
Podkreślam: POLSKIEJ, bo język nasz ojczysty ginie! A do jego skutecznego „wskrzeszania” znalazłam patriotów polskich aż za oceanem! Wymierająca, czy starzejąca się gwardia emigrantów, pokaźny swój całościowy dorobek, skłonna jest poświęcić na rozwój literatury właśnie. (…) mieszkańcom „zagranicy” trudno zrozumieć, iż po tak upragnionej przez nas, nie tylko przed 100-laty niepodległości, ale i po transformacji ustrojowej i ciężko wywalczonej wolności, akurat kultura polska nie zyskała! Lecz wręcz utraciła!
(…) Dlatego chcą pomagać! Nie tylko gloryfikować dokonania artystyczne i kulturalne, zanikający język polski, wstrzymać postępujący proces zaniku, jaki już przed 20-tu laty wieszczyła poetka Ewa Lipska pisząc, iż za 100 lat języka polskiego nie będzie.(…)

Nic dodać, nic ująć. I pewna ulga temu towarzysząca, gdy zaznacza Pani w pierwszym liście: Mam amerykańskich sponsorów!


Bogusław J. Dzień dobry. Wysyłam w załączeniu kilka wierszy. Czy jest szansa na publikację w Latarni?

Szanowny Panie – w zasadzie nie mam nic przeciw rymom częstochowskim, byle obrazowanie było świeże, własne. Jednak w Pańskim dziesięciowierszowym zestawie – poczynając od „Pieśni rybaków dalekomorskich”, przez „”Ciszę dalekich horyzontów” i „Żeglarską opowieść”, po „Wiatry przeciwne” – dominuje mocno kontrolowana poetycka poprawność lub przeeksploatowana metaforyka (jak choćby „ciemny aksamit nieba” czy „strzeliste katedry chmur”) Nie opublikujemy, lecz proszę odezwać się za pewien czas z nowymi utworami. A na koniec kilka wersów, które potrafiły zaciekawić. Z utworu „Pozwól mi Panie jeszcze raz”:
Daleka podróż setki mil / Samotność to żeglarski los / Dni pełne zwykłych szarych chwil / Gdzie słychać tylko morza głos / (…) Pozwól mi Panie jeszcze raz / Zapomnieć wszystko to co złe / Uwierzyć w prawdy które znasz / Odnaleźć drogę w szarej mgle
I tak na marginesie. Pańskie teksty (przynajmniej część z nich) po drobnych poprawkach i dopisaniu muzyki mogłyby być niezłymi szantami. Rozważał to Pan kiedyś?

 

Arek A., Kutno. Przesyłam do Państwa plik z wierszami w celu ewentualnej publikacji na łamach Dwumiesięcznika "Autograf". Wraz z notą biograficzną. 

Ewidentna pomyłka. Przytaczam, bo co pewien czas powtarzają się tego typu adresy. Wypadałoby bardziej skupiać się w trakcie wysyłek, prawda?

 

Katarzyna N. Dobry wieczór, zwracam się z prośbą o publikacje moich wierszy w Waszym czasopiśmie. Załączam teksty i kilka słów o swoich poprzednich publikacjach i działaniach twórczych. Z pozdrowieniami, obecnie z Portugalii, gdzie czasowo mieszkam.

Droga Pani Katarzyno, dziękuję bardzo za blok utworów, wsparty życiorysem artystycznym (jak zechciała określić Pani swoją notę biobibliograficzną). Niestety, dobrych wieści nie mam. Dużo przeczytać tu można o niełatwych uczuciach. Jednak czy te wersy (jak niżej) przekonują?
(…) tamta miłość przeszła przez nią jak fala rentgena / na szczęście nie pogruchotała wnętrza / za to nawiedza ją czasem jak UFO… / dotąd jej niewinność optymizm były na sto procent / ale stwardniała jak blizna / dzisiaj brzydota kalectwo perfidna gra / przydusza spontan
Natomiast, nie ukrywam, zaintrygował mnie ów przyduszający spontan…


Helena M., Warszawa (…). Studiuję filologię polską na Uniwersytecie Warszawskim. Moje zainteresowania, także naukowe, obejmują poezję. Poeci, którzy są dla mnie nieustanną inspiracją, to m. in.: L. Staff, K.K. Baczyński, H. Poświatowska, S. Barańczak, Z. Herbert, J. Twardowski.
Poezja jest dla mnie drogowskazem wyobraźni – wskazuje odpowiednie kolory, odcienie i kształty. Jest odkrywaniem na nowo tego co dawno odkryte. Nadawaniem blasku wygasłemu. Jest dziwieniem się wszystkiemu co codzienne i niecodzienne. Pisząc chcę dzielić się drobnymi olśnieniami z tymi, którzy pragną patrzeć na świat poprzez szkiełko metafory. (…)
Moje utwory są w większości krótkie. Piszę zarówno wiersze rytmiczne jak i wolne. Wśród nich znajdują się impresjonistyczne opisy krajobrazów i zjawisk (nietypowe metafory), a także myśli filozoficzne. Często wykorzystuje warstwę brzmieniową języka, np. instrumentacje zgłoskową.
W załączniku przesyłam kilka przykładowych utworów. Czy byliby Państwo zainteresowani wydrukowaniem któregoś z nich? (…)

Droga Pani Heleno – nieźle Pani wyłożyła swój pogląd na poezję i praktyczne podejście do niej. To jedno. Co nie zawsze idzie w parze z konkretnym wyrazem, utworami. A u Pani idzie. Jak choćby w pociągającym obrazami wierszu „Pejzaż zimowy”:
Chmury cerują śniegiem drogę / - czarne rozdarcie / w surducie krajobrazu / Guziki drzew / dopinają / głęboką kieszeń rzeki.
Proszę o dosłanie większej ilości utworów. Coś do publikacji wybierzemy. Jeśli nie były ogłaszane wcześniej w innych miejscach.
Swoją drogą, wzdycham teraz, chciałoby się częściej otrzymywać podobne jakościowo oferty…


Andrzej F., Anna B., Grzegorz P., Robert H., Zenon U., Mariusz S., Iwona O., Danuta Z., Manfred K.-K., Halina C., Agnieszka H., Katarzyna W., Adriana G., Jadwiga K., Lesław A., Jan S., Florian U., Elwira K., Wojciech Z., Anna O.-W., Tadeusz B. - dziękujemy, nie skorzystamy.

Jan Chrzan