Lech M. Jakób „Poradnik grafomana. Felietony literackie (i nie tylko)”, Wydawnictwo FORMA, Szczecin 2015, str. 150

Category: port literacki Created: Saturday, 11 April 2015 Published: Saturday, 11 April 2015 Print Email

 

Nakładem szczecińskiego Wydawnictwa FORMA, w serii „Piętnastka”, ukazała się nowa książka Lecha M. Jakóba pt. Poradnik grafomana. Felietony literackie (i nie tylko). Rzecz złożona jest z trzech części: trzydziestu felietonów literackich, oryginalnych cytatów poetyckich wpadek i żartobliwie pomyślanego słowniczka „Przypadłości i boli pisarzów”, na który składa się blisko dwieście haseł. Zawarte tu teksty powstały w latach 1998-2014, częściowo publikowane były w  „Łabuziu”, „Twórczości”, „Latarni Morskiej” i „Raptularzu Kołobrzeskim”.

W międzyczasie felietony przydrukowywały inne pisma – m. in. „Krytyka Literacka” oraz internetowy „Magazyn Literacki”.

Okładkę zaprojektował Paweł Nowakowski, wspólnie z Krzysztofem Lichtblauem redagujący publikację. Zdjęcie na okładce – Anna Nowakowska. Zdjęcia autora – Halina Szczepańska. Rysunki – Lech M. Jakób.

Jak informuje w otwarciu („Zamiast wstępu”) autor:
Felietony ukazywały się w cyklu „Piórem i batem”. Próbują mierzyć się z rozpowszechnionymi w środowisku literackim (ale nie tylko) mitami i przesądami. A także z bałamutnymi opiniami dotyczącymi styku literatury i życia codziennego. Czasem mówię o tym wprost, czasem w formie przypowieści lub metaforycznie – jak na przykład w tekstach „Słoń” i „Piaskownica”.

Część druga to ilustracja mizerii twórczości sporej rzeszy młodych i najmłodszych poetów – na przykładzie cytatów wierszy przysyłanych na pewien ogólnopolski konkurs poetycki. To autentyczne próbki. Jednak nie po to są przytaczane, by autorów (tu anonimowych) ośmieszyć. Celem tego jest raczej wypunktowanie beztroski tych, którym się wydaje, że wiedzą co i jak piszą. By unaocznić zjawisko, sięgnąłem po przykłady najbardziej spektakularne.

Do felietonów i części drugiej z przymrużeniem oka nawiązuje finalny słowniczek. W „Łabuziu” publikowany był w sześciu odcinkach. Tu hasła (blisko dwie setki) zostały dopracowane i uporządkowane alfabetycznie. Pojawiło się też trochę haseł nowych.

Książka dostępna jest również jako e-book.
Bliższe informacje na stronie wydawnictwa: www.wforma.eu

Lech M. Jakób „Poradnik grafomana. Felietony literackie (i nie tylko)”, Wydawnictwo FORMA, Szczecin 2015, str. 150

Administrator