„Rozmowy z Chopinem i Historią” Stanisławy Podgórskiej

Category: z dnia na dzień Published: Thursday, 05 August 2021 Print Email

Leszek Żuliński

 

CIEKAWY ZBIÓR
 
To jest jedna z tych książek na swój sposób ciekawych, której nie można porównywać z innymi. Stanisława Podgórska wydała tomik pod tytułem Rozmowy z Chopinem i Historią. Dla mnie niełatwe będzie to przybliżenie - ze względu na odmienną dykcję, a też rozległość zaprezentowanych strof.  
Ale wyłuskałem kilka mniejszych wierszy. Na przykład utwór pod tytułem przy muzyce. Oto on: słuchając nokturnów płacze / co ta łza znaczy / czy to rozpacz / czy ból ciała / czy to rozkapryszony dzieciak / czy to łzy matek, które maja rozliczne powody / czy to łzy niezgody miłości / czy to burzowe łzy / pokryte słońcem / co to już dawno za horyzontem // muzyczne łzy tym wszystkim / i jeszcze bólem narodzin świata ukrytego / a dobytego z wnętrza kamieni // muzyczne łzy czym więc są  // to perły ciskane w ciemności skrzą / i wystarczy ich do samego końca.
Spójrzcie raz jeszcze na tytuł poetyckiego zbioru: Rozmowy z Chopinem i Historią
Chopin i historia? Drugiego takiego tomiku daremno szukać. 

*
Początek otwiera „Przedmowa”. Przytaczam jej fragment:
Dysponując tak niedoskonałym środkiem wyrazu jakim jest słowo, mogłam opisać jedynie muzyką zawoalowaną. Ubrałam w słowa etapy życia Fryderyka, a prowadząc z nim rozmowę zasugerowałam tę szczególną intymność odczuwania dźwięków.
Dodając strzępy historii umieściłam treści z różnych etapów jego, a pisanie w różnych etapach mojego życia, ale jest to jedynie dotknięciem jego pojedynczych życiowych nutek, które znalazły się w zasięgu mojej wrażliwości i moich możliwości.
Główny cel to przybliżyć muzykę Chopina, odpowiadając o jego biografii, jak robiło wielu przede mną chcąc uchwycić myśl w locie.
*
Pani Podgórska mieszka blisko Warszawy – w Sochaczewie – i niedalekiej Żelazowej Woli. Gdzie warto – tamtędy przejeżdżając – zajrzeć.

Cóż, tomik może nie porywa odkrywczością strof i wyszukaną metaforyką, lecz niewątpliwie pociąga specyficzną aurą. Jak również rzadko poruszaną tematyką. I każdy, kto po przedstawiany zbiór zechce sięgnąć, coś w nim dla siebie znajdzie.

Stanisława Podgórska „Rozmowy z Chopinem i Historią”, Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą, Sochaczew 2021, str.48

Leszek Żuliński