Nietypowa to książka, bo napisana przez siedem tajemniczych, a jednak zwykłych kobiet. Tajemnicą są nazwiska większości z nich - lecz nie imiona i zawody. Publikacja dowodzi, że można czasem wyrwać się z rytmu szarych obowiązków, domowych pieleszy i twórczo rozwijać. A może lepiej powiedzmy: nie porzucając życiowych obowiązków właśnie z nich i dzięki nim, z ich perspektywy, na ich kanwie - przez powszednie doświadczenia własne wyartykułować opowieści zamknięte dobrze spisanym słowem.
Jak do tego doszło? Jak książka powstała?
Wszystko wzięło początek od nieformalnego Klubu „Sukienka”, który zawiązał się spontanicznie cztery lata temu w Poznaniu. Oto dwie ekonomistki, bibliotekoznawca, technolog żywności, towaroznawca, psycholog i prawnik w trakcie kawiarnianych spotkań w każdy drugi wtorek miesiąca dochodzą do wniosku, że powinny bliżej poznać siebie i otaczający świat. Tematami rozmów i refleksji stawało się między innymi dzieciństwo, dojrzewanie, feminizm, kuchnia, edukacja i miłość.
Po jakimś czasie członkinie Klubu Kobiet „Sukienka” postanowiły dotychczasowe przemyślenia spisać i opublikować w formie książki. We wprowadzeniu Bogumiły Chabowskiej (inicjatorki powstania Klubu) przeczytać możemy: To, czego dokonałyśmy, pozytywnie wpłynęło i wpływa na indywidualny rozwój każdej z nas, poprawiając nie tylko nasze samopoczucie, ale spowodowało, że bardziej polubiłyśmy swoją dojrzałą kobiecość, a wyznawane przez nas wartości stały się wyrazistsze. Jesteśmy teraz lepsze dla siebie, bliskich i otaczającego nas świata, wrażliwsze na własne potrzeby. Jednak kobieta, jej potrzeby i wołanie o miłość, pozostaje wciąż tajemnicą nie do końca wypowiedzianą.
Teksty pań - napisane przecież bez doświadczenia dziennikarskiego czy literackiego – wymagały solidnej redakcyjnej obróbki. Podjął się tego - przejrzał, przesiał i opracował całość dobry duch przedsięwzięcia Eugeniusz Tomsia. Bez jego pracy, jak sądzić należy, książce daleko byłoby do osiągniętego poziomu językowego. A i stronie formalno-merytorycznej groziłby pewien chaos.
W trakcie lektury tej książki dojść można do wniosku, że mamy tu do czynienia z materiałem wartościowym poznawczo: interesującym nie tylko dla socjologa, ale znaczącym również z kulturowego punktu widzenia. I kto wie czy przetarta przez Klub „Sukienka” ścieżka nie jest jednym z ciekawszych wyzwań dla tych kobiet, które nie do końca czują się spełnione.
Jednym słowem inicjatywa wydawnicza warta jest kontynuacji. Tym bardziej wobec zalewu tłumaczeń mądralińskich poradników dla kobiet - głównie pochodzenia amerykańskiego. Tu mamy realia rodzime, sprawy i problemy bliskie większości samodzielnie myślących Polek.
Książka jest dostępna m. in. w księgarni internetowej wydawnictwa pod adresem www.rhytmos.pl
Klub Kobiet SUKIENKA "Siedem kobiet w poszukiwaniu wartości", Wydawnictwo RHYTMOS, Poznań 2009, str. 216
Wanda Skalska