Nagroda „Jantar” jesienią

Category: z dnia na dzień Published: Monday, 26 April 2021 Print Email

 

Z niewiadomych powodów do naszej redakcji kierowane są pytania o nagrodę literacką „Jantar”. Nie partycypowaliśmy w organizowaniu – jedynie publikując komunikaty o jej powstaniu 9 stycznia i 18 lutego ubiegłego roku.

A oto bliższe bieżące informacje na ten temat.

Nagroda Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego „Jantar” przyznana została za najlepsze książki wydane w latach 2019 i  2020 – bez podziału na gatunki i obejmujące: tomy prozy, poezji, reportażu, biografii, esej oraz szeroko rozumianą humanistykę o walorach literackich. Adresowana była i jest do autorów mieszkających na terenie województwa zachodniopomorskiego lub z nim związanych.

Najlepsze dzieła obu edycji wybrała kapituła, a laureaci otrzymają statuetki i gratyfikację finansową w wysokości po 10 tys. zł. Zgłoszenia mogli przesyłać sami autorzy, wydawcy, biblioteki regionalne i lokalne oraz instytucje kultury.

Skład jury konkursu: szefowa redakcji literackiej Polskiego Radia w Szczecinie Halina Lizińczyk, literaturoznawczyni dr Anna Łozowska-Patynowska, prof. Piotr Krupiński z Uniwersytetu Szczecińskiego, prof. Tomasz Mizerkiewicz z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (przewodniczący) oraz prof. Leszek Szaruga z Uniwersytetu Warszawskiego, od lat związany ze Szczecinem.

Pierwsza edycja została rozstrzygnięta jesienią ubiegłego roku, ale ogłoszenie komunikatu jury przesunięto na rok 2021. Połączona zostanie z edycją drugą, tegoroczną. Główną przyczyną był i jest stan pandemiczny w kraju oraz regionie, który uniemożliwił uroczyste wręczenie nagrody z udziałem publiczności i zaproszonych gości. Mamy nadzieję – podkreślają organizatorzy -  że to znaczące dla środowiska wydarzenie odbędzie się jesienią 2021 roku, podczas inauguracji dorocznego Festiwalu Czytania.

Cały konkurs – którego kontynuacja przewidziana jest również w następnych latach - będzie koordynować Książnica Pomorska w Szczecinie.

 

Informacje zaczerpnęliśmy głównie ze strony internetowej szczecińskiej Książnicy Pomorskiej im. Stanisława Staszica: https://kultura.wzp.pl/index.php/biuro-ds-kultury/instytucje-kultury/ksiaznica-pomorska